Çelik kapı alırken nelere dikkat etmeliyiz

Her çelik kapı size istediğiniz güvenliği ve dayanıklılığı sunmaz. sizi her koşulda koruyacak yüksek güvenlik sunacak ve uzun yıllar dayanacak bir çelik kapı sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Çelik kapı alırken nelere dikkat etmeliyiz.

1. Çelik kapı alma kararını hayatınız boyunca bir yada iki kere vereceksiniz. bu yüzden çok iyi araştırma yapmalı sizi uzun yıllar güvende hissettirecek bir çelik kapı almalısınız.
2. Size en yakın çilingire danışın çelik kapıların teknik uzmanı çilingirlerdir.Firmamız Nişantaşı Çilingir ve sizi doğru kapıya alma konusunda yönlendirebilecek bilgi ve birikime sahiplerdir.
3. Her çelik kapı gerçek çelik kapı değildir!, Gerçek bir çelik kapının size sunacağı güveni yaşamak istiyorsanız. alacağınız kapının güvenliği bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş ve onaylanmış olmalıdır. Özellikle AVRUPA Birliği hırsızlığa karşı güvenlik sertifakalı markalarını tercih etmenizde fayda var. AB Sertifakası sunamayan markalarda ise en azından TSE belgesini aramnız güvenliğiniz için önemlidir. Satın alacağınız çelik kapı markasında EN 1627 AB hırsızlığa karşı dayanıklılık sertifakası ve sertifika sınıflarını sorgulayın.
4. Unutmayınki her çelik kapı açılır önemli olan ne kadar sürede açıldığıdır. Avrupa birliği Hırsızlığa karşı güvenlik sertifikası na sahip çelik kapılar class 1 class 2 class 3 class 4 class 5 class 6 diye sınıflandırılır. sırasıyla class 1 en kolay açılanı class6 da en zor açılanıdır. alacağınız çelik kapıda bu tür test belgelerini mutlaka sorun. Unutmayın ki bu belgeleri sunamayan kapıların güvenliği şüphelidir.
5. Alacağınız çelik kapıda kapı ile kasa arasındaki boşluk 4-5 mm.den fazla olmalalıdır. boşluk daha fazla ise kapının manivela ile açılması kolaylaşır. bu küçük ayrıntının size büyük bir güvenlik sağlayacağını unutmayın.
6. Bir çelik kapıda kullanılan kilidin sağlam olması kilidin oturacağı bölge de sağlamsa anlamlıdır. Örneğin temeli sağlam olmayan bir binanın üzerine çıkılacak katlar ne kadar dayanıklı olursa olsun en ufak bir sasıntıda yıkılma tehlikesi vardır. Çelik kapının temeli kilidin oturacağı bölgedir. Kilit için yeterince dayanıklı bir bölge sunamayan çelik kapılar en sağlam kilit kullanılsa bile kolayca açılır. Bu nedenle hırsızlığa karşı anahtarın girdiği bölgenin erişilmezliği sağlanmalıdır.
Çelik kapılarda bu bölgeyi koruyan bir rozet sistemi bulunur. bu rozet sistemin keski ile yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir.
7. Kapı menteşesi ayarlanabilir olmalıdır. Bu özelliğe sahip kapılar içinde bulundukları binanın her türlü esnemesine ve zeminin oturmasına karşı kolayca ayarlanarak eski haline getirilir. Kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılar bu özelliğe sahiğ değildir.
8. Alacağınız çelik kapının kapanma kalitesi kapının gerçek kalitesini gösterir yıllarca kullanacağınız çelik kapınızı parmağınızın uculya bile itseniz kolayca ve sessizce kapanmalıdır. Kilit karşılama sisteminin kalitesi size bu kolaylığı sunar hem rahat edersiniz jeöde daha güvende olursunuz.
9. Çelik kapınızda çift contalama sistemi arayın. Bu sisteme sahip çelik kapılar sadece hırsızları değil ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları da içeri sokmaz. Size gerçekten mükemmel bir yalıtım sunarak rahatınızı sağlar.
10. Kapının kasasının esnememesi gerekir. Satın alacağınız firmadan bu esneme ile ilgili sizi tatmin edecek bir bilgi isteyin
11. Çelik kapı beton dolgu ile monte edilmelidir.Beton dolgunun maliyeti poliüretan dolguya göre pahalıdır. ve montajı zordur, ancak sunduğu güvenlik üst seviyededir. beton kapı kapası bütünleşir böylece kapı kasasının esnemesi engellenmiş olur.
12. Dış cephe ile doğrudan temas edecek bir çelik kapı alacaksanız alüminyum ve cam kaplamalı lanları tercih edebilirsiniz. Alüminyum ve cam dış ortam için en uygun kaplama maddeleridir. yağmur korozyon ve güneş ışınlarından etkilenmez. Ayrıca uzun ömürlüdür.Estetik görünüşleriyle evinize prestij katar.
13. Çelik kapınızı uzun yıllardır bu işe uğraşan kurumsal bir yapılanmaya sahip imalatçı şirketlerden veya bu şriketlerin yetli bayilerinden alın. Merdiven altı imalathanelerde yapılmış ucuz çelik kapılar güvenliğinizi tehdit edebilir.
14. Göz zevkinizin veya modanın zamanla değişeceğini yada aynı kapıyı görmekten sıkılacağınızı düşünüyorsanız. alacağınız çelik kapının modüler olmasına özen gösterin. Mödüler çelik kapıların dış kaplamaları dilediğiniz zaman değiştirilebilir. böylece kapıyı komple değiştirmeden evinize her hangi bir zarar vermeden görünüşünü farklılaştırabilirsiniz.
15. Çelik kapı aldığınız şirketin satış sonrası tam ve sorunsuz destek verdiğinden emin olun.
16. Tüm çelik kapıların güvenli olduğunu düşünmeyin yüksek güvenlikli bir kapı olmasını önemseyin
17. İyi bir çelik kapının evinize sadece güvenlik değil aynı zamanda estetik değer ve prestij katacağını unutmayın. Güvenliğin yanında görselliğin de önemli olduğu bir gerçektir. Evinizin ilk görünen yeri dış kapınızdır. ve dış kapınızın görünümü karekteriniz hakkında ipuçları verir.

Leave Comment

Hemen Ara